Zvyšuje vitamin C účinnost antibiotik? Nová možnost proti infekcím.

Zvyšuje vitamin C účinnost antibiotik? Nová možnost proti infekcím.
Využití vysokodávkového vitaminu C je velmi podceňovanou přitom snadnou a levnou možností antibakteriální léčby.

Zvyšuje vitamin C účinnost antibiotik? Nová možnost proti infekcím.

Stoupající množství předepisovaných antibiotik, zvyšující se rezistence a z toho plynoucí opakující se infekce by nás měly nutit k přemýšlení, zdali není jiná fyziologická možnost jak vybřednout z bludného kruhu opakované léčby antibiotiky. Ta není zcela bez následků. Antibiotika kromě infekční bakterie „zabíjí“ a mění celý náš bakteriální ekosystém, kterému říkáme mikrobiom. Po jednom podání „ silných“ (z praxe vím, že čím silnější tím lepší z pohledu pacienta) antibiotik se náš ekosystém klidně může vzpamatovávat i celý rok. Jak a zdali vůbec se někdy vzpamatuje v situacích, kdy pacient během roku dostane několik různých antibiotik, je nasnadě. Klidně může dojít k nezvratným změnám bakteriálního ekosystému, se kterým žijeme normálně v symbióze. Nebo se objeví zcela nečekaně jiná zdravotní komplikace. Snahou by tedy mělo být, přesto že musíme užívat antibiotikum, co nejvíce podpořit jeho účinnost a minimalizovat tak jeho vedlejší účinky.

Z praxe vím, že není výjimkou předepisování několika různých antibiotik během relativně krátké doby. Jejich změna během léčby nebo dvojí až trojí kombinace u některých typů infekcí (Lymeská borelióza, chlamydiální infekce a další) jsou běžnou praxí.

 

Vitamin C, cesta jak zvýšit účinnost antibiotik.

 

Vitamin C je přímo zodpovědný za imunitní funkce a má významný antibakteriální/ antioxidační účinek. Jeho koncentrace v bílých krvinkách - leukocytech je 50 až 100 X vyšší než v krevní plazmě. A nutno podotknout, že ne náhodně. Leukocyty - bílé krvinky, kterým říkáme monocyty a neutrofily jsou přímo zodpovědné za vyhledání místa bakteriální infekce. Této schopnosti vyhledávání a označení nepřátelských bakterií říkáme chemotaxe (najdi, označ a znič). A právě vitamin C schopnost chemotaxe leukocytů významně zvyšuje. Neutrofily nejen bakterie najdou, ale ihned se pustí do jejich likvidace. A právě v procesu boje – při fagocytóze, hraje vitamin C další veledůležitou úlohu v likvidaci infekce. Zvyšuje účinnost fagocytózy (pohlcení bakterie) zvýšenou tvorbou pro bakterie smrtících volných radikálů (ROS). Po zlikvidování a požrání bakterie projdou neutrofily programovanou smrtí (apoptózou) a jsou uklizeny makrofágy. I tento poslední krok je opět významně ovlivňován hladinou vitaminu C. Například u sepsí, podávání vitaminu C významně snížil úmrtnost. Nově bylo prokázáno, že samotný vitamin C v dostatečné koncentraci narušuje stěnu některých bakterií nebo narušuje jejich „biofilm“, kterým jsou bakterie přichyceny nebo se v něm množí.

 

Využití vysokodávkového vitaminu C je velmi podceňovanou přitom snadnou a levnou možností antibakteriální léčby. Moje dlouholeté zkušenosti podávání u neuroborelióz, zápalů plic a dalších bakteriálních infekcí to jenom podporují. Kritickou podmínkou vedoucí k úspěchu jsou ale dostatečné dávky vitaminu C, kterých běžným podáváním pacient při samoléčbě nedosáhne. Tady mají moderní lipozomální formy céčka velkou perspektivu.

 

Pharm.Dr.Richard Pfleger

 

Koupit

Odeslat článek známému   Vytisknout